MONOGRAFIJA MAUROVIĆ – STRIPOVI U BOJI
- Monografija se sastoji od kolornih stripova: Pripovijest o ukletoj lađi, Kišova zagonetka, Biser zla, Uglomi, gospodar pećina, Djevojka sa Sierre, Čuvaj se Senjske ruke, i tekstova različitih autora o poetici Andrije Maurovića – za monografiju su pisali: Alija Balta, Midhat Ajanović, Karim Zaimović, Zoran Đukanović, Veljko Krulčić, Sergej Karova i drugi.
Krajem pedesetih godina prošlog stoljeća NIP “Vjesnik“ (Zagreb) dobiva novu bakrotiskarsku rotaciju, u to doba najmoderniju u bivšoj Jugoslaviji, što je omogućilo njihovim izdanjima da zablistaju punim sjajem. Mladen Bjažić, prvi urednik „Plavog vjesnika“, popularnog lista za mlade, iskoristio je povoljne okolnosti u punom kapacitetu, obogativši list kolornim stripovima, a kolorne stranice naslovima, karikaturama, ilustracijama i fotografijama u boji. Pun pogodak je bio uvođenje stripa „Dan Dare“ Franka Hapsona na prvu i posljednju stranicu lista. Bjažić, na taj način likovno-grafički zaokružuje „Plavi vjesnik“, a slavni britanski strip postaje njegov trade-mark.Nakon perioda apstinencije od rada na stipu, Andrija Maurović, na nagovor Mladena Bjažića ponovo se vraća ovom mediju. Nakon kratkog urednikovanja Antuna Patika u „Plavom vjesniku“, posrećilo se Nenadu Brixiju (najdugovječnijem uredniku legendarnog lista) da realizira sa genijalnim strip autorom sedam stripova! I to kakvih stripova! Rađenim slikarskom tehnikom, dotad neviđenom na našim prostorima, ali i šire – u svjetskim okvirima. Stripovi su nastali i objavljeni u periodu od 1960. do 1964. godine.Stripska čitalačka publika, nakon četiri desetljeća od gornjemilanovačkog strip-albumskog izdanja moći će iznova čitati Maurovićeve stripove u boji, u još raskošnijem integralnom ruhu, na većem formatu, sa većim kadrovima stripa, po tri pasice/kaiša po stranici (kako je to već postala praksa monografskih izdanja izdavačke kuće “Više od stripa”). Ovim stripovima to daje jednu potpuno drugačiju kreativnu dimenziju – sasvim novi likovni i stripski diskurs – u pregledu, razumijevanju i iščitavanju ovih iznimno kvalitetnih djela.
Treba istaknuti i golemi scenaristički doprinos Norberta (Nobika) Neugebauera u nastanku i realizaciji kolornih stripova Maurovića. Upravo je Nobika (kako su ga od milja zvali) po književnim predlošcima, adaptirao sve ove naslove u stripski medij.
-
- MONOGRAFIJA MAUROVIĆ, za više informacija klikni ovdje